Salony i serwisy samochodowe w czasie koronawirusa

foto: pexels

Nowe rozporządzenie rządu nie zakazuje dealerom handlu samochodami nowymi i używanymi, motocyklami, prowadzenia serwisu, ani sprzedaży usług finansowych i ubezpieczeń – informuje Związek Dealerów Samochodów.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadza natomiast następujące ograniczenia w funkcjonowaniu autosalonów i serwisów:

Ograniczenia w liczbie i dostępie klientów – od 1 kwietnia 2020 r.

a). Na jedno stanowisko obsługi/kasę mogą przypadać maksymalnie trzy osoby. Czyli, jeśli np. w salonie/serwisie są trzy stanowiska obsługi/stanowiska kasowe (należy liczyć to, jako miejsca, w których można zapłacić tj. albo przyjmowana jest gotówka, albo znajduje się terminal), to w jednym momencie na terenie salonu/serwisu może przebywać 9 klientów. Pracownicy nie są wliczani do tego limitu.

b). w godzinach od 10:00 do 12:00 salony i serwisy mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach są dostępne dla wszystkich, w tym dla wspomnianych seniorów.

Nowe obowiązki dla salonów/serwisów – od 2 kwietnia 2020 r.

Wszystkie salony/serwisy będą się musiały dostosować do ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Placówki handlowe /usługowe są obowiązane zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk oraz zdezynfekować po każdym kliencie stanowisko obsługi lub stanowisko kasowe.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników – od 2 kwietnia 2020 r.

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa załodze. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie, o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Za zapewnienie rękawiczek i środków dezynfekcji odpowiada pracodawca.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ – od 2 kwietnia 2020 r.

Zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe” zostaje rozszerzona na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Jeśli w busie jest np. 20 miejsc, to do pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób. Co ważne, ograniczenie to nie dotyczy samochodów osobowych.

Nadal obowiązuje także zakaz przemieszczania się osóbz wyjątkiem m.in. przemieszczania się w celu: wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych (…) oraz zakupu towarów i usług z tym związanych oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego (…) oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.

Wszystkie powyższe obostrzenia obowiązują do 11 kwietnia 2020 r.

Źródło: Związek Dealeró Samochodów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Wpisz swoje imię