trening ze złamaną nogą

Jak i gdzie zacząć rehabilitację

Proces rehabilitacji po przebytej kontuzji jest pewnie najważniejszym etapem do całkowitego powrotu do zdrowia. To on determinuje jak szybko uzyskamy sprawność i kiedy zaczniemy aktywniej uprawiać sport. Rehabilitacja jest zazwyczaj długa, monotonna i wymaga wiele cierpliwości. Szczególnie, jeśli w kontuzjowanym stawie mamy ograniczony zakres ruchowy.

W swojej historii mam tylko jeden etap rehabilitacji w NFZ. Kilka lat temu musiałem leczyć plecy z rwy kulszowej po wypadnięciu dysku. Dosyć bolesny okres, a co więcej słyszałem same negatywne prognozy, że ból i problem będzie powracał przez całe życie. Niestety państwowa rehabilitacja nie pomagała tak jakbym tego chciał. I w końcu zdecydowałem się na prywatne zajęcia. Wykupiłem pakiet kilkunastu sesji z fizjoterapeutą. Oprócz indywidualnych zajęć miałem zadania domowe, które sumiennie wykonywałem. Efekty widać było bardzo szybko. Noga, która najbardziej cierpiała z uniesieniem o około 20 stopni doszła do pozycji uniesienia prawie 90 stopni w pozycji leżącej czyli w takim stopniu jak przed kontuzją. Do tej pory regularnie powtarzam set ćwiczeń rozciągających i izometrycznych z taśmami i piłką Thera Band.

Jak już pisałem tutaj w obecnej kontuzji znów wziąłem sprawy w swoje ręce i wbrew lekarzowi prowadzącego zapisałem się na prywatną rehabilitację. Wybór padł na Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie.

 

Jak wybrać klinikę rehabilitacji?

Podstawowym źródłem wiedzy są opinie znajomych. Jeśli masz wśród swojej grupy znajomych osoby po przebytych kontuzjach warto o wszystko wypytać ze szczegółami. Ja tak zrobiłem również tym razem. Pomimo, że mam dobre doświadczenia z poprzednią kliniką to teraz wybrałem CMS po opiniach kolegi biegacza, który dwa razy już leczył kontuzje u nich.

Jeśli nie masz znajomych z takim doświadczeniem to warto poszukać opinii od blogerów np. sportowców amatorów. Często mają za sobą przebyte kontuzje, a jak nie to z pewnością znają osoby, które to doświadczyły. Poszukaj w wyszukiwarce google, możesz znaleźć sporo artykułów w których autor relacjonował swoją sytuację np. tutaj . Możesz też spróbować skontaktować się bezpośrednio z blogerem i podpytać co może polecić i jakie są jego doświadczenia.

opinie_znanylekarz

Opinie w internecie

Najpopularniejszym obecnie serwisem społecznościowym gdzie można znaleźć opinie z branży medycznej jest prawdopodobnie znanylekarz.pl. Tym sposobem kilka miesięcy temu przy kontuzji pasma biodrowo piszczelowego znalazłem Fizjoterapeutę Łukasza Kłos. W serwisie znanylekarz.pl ma bardzo dużo opinii i tylko same pozytywne z pięcioma gwiazdkami.

Jednak byłbym też ostrożny i z dystansem podchodził do negatywnych opinii. Pamiętajmy, że zazwyczaj opinie zostawiają ludzie, którzy z jakiegoś powodu byli niezadowoleni z usług i chętnie podzielą się tym w internecie. A z pozytywnymi opiniami już nie ma takich chęci. Nie raz spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat specjalisty o którym mam bardzo dobre oceny wśród znajomych pacjentów i sam miałem również dobre doświadczenia.

 

Sprawdź detale

Warto poczytać stronę internetową szukanej kliniki. Zobaczyć jakich mają specjalistów, z jakim doświadczeniem i wykształceniem. Dodatkowo warto zobaczyć sprzęt na jakim pracują. Czasami może zdarzyć się tak, że dana klinika może mieć braki w sprzęcie, który może wspomóc rehabilitację akurat twojego przypadku. W CMS sprzęt do ćwiczeń fizycznych ma swoje lata jednak jest sprawny i urozmaicony. Sporo jest też nowych urządzeń do elektroterapii, krioterapii, pola magnetyczne itd. A to wszystko na plus bo zajęcia często są urozmaicone i nie skupiają się tylko na danym zakresie ćwiczeń.

cms_rehabilitacja

Ile to kosztuje?

Niestety swoje trzeba zapłacić. Mam wiedzę tylko na temat warszawskich klinik i tym mogę się podzielić. Konsultacje lekarskie zazwyczaj zaczynają się od 150 zł i mogą dojść nawet do kwot rzędu 300 zł. Jednak podejście jest wyraźnie inne niż w NFZ. Lekarz poświęci czas na wszystkie pytania i wątpliwości i zazwyczaj mają zupełnie inne podejście mające na celu minimalizację czasu leczenia.

Zakres cen rehabilitacji również jest dosyć szeroki. Do tej pory spotkałem się z kwotami rzędu od 80 zł do 150 zł za godzinę zajęć. Często można otrzymać ofertę na pakiet zajęć z rabatem. Tak zrobiłem poprzednio przy problemach z rwą kulszową. Wówczas zapłaciłem za 10 zajęć około 1000 zł otrzymując rabat 20%. Więc się opłaca ponieważ proces rehabilitacji to praca na kilku – kilkunastu zajęciach.

 

Grafika: www.sitebuilderreport.com/stock-up

1 Komentarz

Zostaw komentarz