jak chodzić o kulach

Jak prawidłowo chodzić o kulach

W pierwszych dniach po unieruchomieniu kontuzjowanej nogi naszym zadaniem jest nauka prawidłowego poruszania się za pomocą kul łokciowych. Nie jest to takie trudne i po niedługim czasie nie powinniśmy mieć z tym problemu. Zdarzają się jednak momenty kiedy należy zachować szczególną ostrożność na przykład podczas pokonywania schodów i wstawania.
Najlepszym wyjaśnieniem jak poruszać się o kulach będą przedstawione grafiki i filmy, które jasno zobrazują prawidłową technikę. Czyli dziś jak chodzić o kulach!

Jak prawidłowo chodzić o kulach?

Z chodzeniem po płaskiej nawierzchni jest najmniej problemów. Tutaj po prostu stawiamy dwie kule przed sobą wraz z uniesioną chorą nogą i dalej robimy krok na jednej, zdrowej nodze. Najważniejszą kwestią jest to, że kule zawsze poruszają się identycznie w tym samym momencie co chora kończyna.

 

Wchodzenie i schodzenie po schodach

Najtrudniejszymi momentami mogą być jednak schody. Po pierwsze warto trzymać się poręczy jeżeli mamy taką możliwość. Wówczas chwytamy za poręcz, a kulę trzymamy pod pachą lub w dłoni podtrzymującej drugą kulę. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania poręczy to standardowo poruszamy się za pomocą obu kul.

chodzenie-o-kulach-po-schodach

Idąc do góry po schodach stawiamy kule przy krawędzi stopnia, wspieramy się na rękach i wchodzimy zdrową nogą na wyższy stopień schodów. Następnie utrzymując się na zdrowej nodze na wyższym stopniu przenosimy ciało dostawiając kulę i unieruchomioną nogę.

W przypadku schodzenia w dół po schodach w pierwszej kolejności spuszczamy kule na niższy stopień wraz z unieruchomioną nogą (oczywiście noga cały czas wisi w powietrzu nie dotykając podłoża). Dalej przenosimy ciężar ciała na ręce z kulami i dostawiamy zdrową nogę. Tyle 🙂

W większości instrukcji jest taki motyw, który się powtarza: „zdrowa do nieba, chora do piekła” co dobrze opisuje kolejność poruszania się po schodach. Po kilku dniach dla mnie o wiele łatwiej i szybciej było poruszanie się o dwa stopnie schodów, ale nie zalecam takie sposobu bo wymaga nieco lepszej sprawności i maksymalnej koncentracji 😉

Poniżej filmy instruktażowe, które doskonale obrazują prawidłową technikę chodzenia o kulach:

 

Na koniec co prawda film z USA gdzie kule pachowe są wykonane nieco inaczej jednak polecam obejrzeć szczególnie momenty pokazujące prawidłową technikę poruszania się po schodach.

 

 

Źródło filmów: https://www.youtube.com/channel/UC0ofZBHCn5Iy_cUFJTt6UpA
Więcej przydatnych informacji:

http://www.fizjologika.pl/jak-prawidlowo-uzywac-kule-lokciowe/

http://mediplus.pl/smartblog/5_Jak-prawid%C5%82owo-u%C5%BCywa%C4%87-kul-inwalidzkich.html

 

 

To może Cię zainteresować:

http://www.webmagazyn.pl/rehabilitacja-blog/co-zamiast-gipsu-alternatywy/

http://www.webmagazyn.pl/rehabilitacja-blog/dieta-po-zlamaniu-kosci/

Grafika: www.sitebuilderreport.com/stock-up

Brak

Zostaw komentarz