gips tradycyjny a gips lekki i orteza

Co zamiast gipsu? Alternatywy

Dziś trochę o rodzajach opatrunków gipsowych i jakie są alternatywy dla tradycyjnych gipsów. Medycyna wciąż się rozwija i obecnie nie zawsze złamania leczy się opatrunkiem gipsowym. Jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku, miejsca i zakresu złamania. Każdy rodzaj stabilizacji złamania kości ma zapewnić stały kontakt odłamków kości lub końców zerwanych ścięgien ze sobą. Poza tym stabilizacja utrzymuje złamaną kość w tzw. osi kończyny. Ma to nie tylko znaczenie dla prawidłowego zrastania się kości, ale też ogromny wpływ na uwolnienie pacjenta od bólu. Poza tym stabilizacja pozwala korzystać z kończyny mimo urazu.

Gips tradycyjny a lekki gips i orteza

Gips tradycyjny

W dobie coraz to nowszych technik leczenia operacyjnego coraz rzadziej leczy się złamania kości i choroby stawów opatrunkiem gipsowym. Jednak leczenie takie nadal znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu ambulatoryjnym, w nieskomplikowanych złamaniach kości, a szczególnie w urazach u dzieci. Opatrunki gipsowe stosuje się w złamaniach kości, zwichnięciach, skręceniach stawów. W zależności od miejsca urazu i stopnia urazu zakładane są pełne opatrunki gipsowe lub szyny gipsowe tzw. longety lub podłużniki gipsowe. [1]

W praktyce założenie tradycyjnego gipsu oznacza użycie specjalnie przygotowanych bawełnianych taśm nasączonych gipsem, które przed założeniem moczy się w wodzie, a następnie zakłada i modeluje na uszkodzonej kończynie. Taki zabieg trwa maksymalnie około 10 minut.

Kiedy wylądowałem w szpitalu i szykowałem się do zagipsowania mojej nogi od razu spytałem czy jest możliwość założenia lekkiej wersji za dopłatą. Niestety lekarz nie chciał o tym słyszeć podkreślając, że tradycyjna masa gipsowa w pierwszym okresie od złamania i operacji będzie lepszym rozwiązaniem. Być może była to ochrona przed myciem gdzie znajdują się jeszcze świeże, zaszyte rany. A być może z praktycznego punktu widzenia. W moim były precyzyjnie wycięte dwa okienka po obu stronach nogi. W miejscu w którym były szwy po operacji. Dzięki temu lekarz miał dosyć łatwy dostęp do interesującego go miejsca.

Niestety wad tradycyjnego gipsu jest wiele. Przede wszystkim swoje waży, nawet kilka kilogramów w zależności od miejsca założenia. Nie wolno go moczyć i należy uważać aby się nie kruszył. Po tygodniu w wielu miejscach domu widziałem i czułem okruchy gipsu co nie było przyjemne. Po założeniu opatrunku całkowitą twardość gips uzyskuje po około 24 godzinach.

 

Gips syntetyczny

Tak zwany lekki gips jest opatrunkiem medycznym z syntetycznej żywicy poliuretynowej i wydaje się znakomitym zamiennikiem dla tradycyjnego gipsu. Zalety? Jest lekki (w stosunku do tradycyjnego), nie kruszy się, lepiej przepuszcza powietrze przez co skóra oddycha i mniej swędzi, a na dodatek można się w nim kąpać. Należy pamiętać tylko aby po kąpieli dobrze wysuszyć suszarką. Co ciekawe gips syntetyczny jest w 100% całkowicie przepuszczalny dla promieni rentgena. W niektórych źródłach znalazłem informację, że „gips syntetyczny jest 5 razy lżejszy od zwykłego, a jednocześnie 20 razy trwalszy”.

Zazwyczaj opatrunek syntetyczny musimy kupić sami lub zapłacić w szpitalu jeśli posiadają coś takiego w ofercie jednak z tym jest już różnie. Aby kupić odpowiednią ilość (długość) opasek warto skonsultować się z ortopedą choć w sklepie powinniśmy znaleźć proponowane miary dla każdego rodzaju złamań w zależności od miejsca urazu.

gipsomat

Btw. szukając w Internecie materiałów do tego wpisu natknąłem się na ciekawą rzecz – gipsomaty. Czyli automaty, takie jak te z coca-colą, w których można kupić lekki gips 🙂 – http://www.bankier.pl/wiadomosc/Gipsomaty-podbijaja-szpitale-2765895.html

 

Orteza – but ortopedyczny (Walker)

Ortezy różnią się swoim zastosowaniem jednak często określa się go jako stabilizator, but ortopedyczny, podobny do buta narciarskiego. Stosuje się go tylko w niektórych przypadkach aby unieruchomić kończynę, a czasami służy jako kontynuacja leczenia po zdjęciu gipsu w pierwszym okresie.

Stabilizatory wykonane są z materiałów przepuszczających powietrze, a między warstwami tkaniny znajdują się poduszki powietrzne, które stanowią element usztywniający. Ortezy produkowane są w kilku rozmiarach, można więc dobrać odpowiedni do obwodu łydki czy nadgarstka. Wykorzystane materiały chronią też skórę przed otarciami. Niestety ortezy są już znacznie droższe niż lekki gips i mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

orteza-stabilizator

 

W tym artykule skupiłem się głównie na opatrunkach przy złamaniach nogi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku górnych kończyn co zostało opisane na tym blogu: http://wiecejruchu.pl/nie-daj-sie-wsadzic-w-gips/ .

 

Źródła:
[1] http://www.urazowka.piekary.pl/gipsy.pdf
[2] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/gips-nie-zawsze-jest-konieczny-przy-uszkodzeniach-kosci_34789.html
[3] http://www.iss.edu.pl/blog/pierwsza-pomoc/artykuly-opatrunkowe/zlamania-gips-syntetyczny-a-gips-tradycyjny/
[4] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/ortezy-rodzaje-funkcje-i-zastosowanie-ortez_38247.html

 

To może Cię zainteresować:

Jak się umyć z nogą w gipsie

Dieta po złamaniu kości

4 komentarze

 • Emilia Podomska 22 stycznia 2018 at 14:30

  Gips, brrr… Na samą myśl robi mi się niedobrze. Zdecydowanie wolę stabilizatory. Ostatnio jak złamałam nadgarstek to koleżanka poleciła mi sklep Qmedinfo.pl. Stabilizator naprawdę robi różnicę. Zero pocenia się, swędzenia i niewygody. A wiem, co mówię – gips miałam wielokrotnie (była koszykarka haha)

  Reply
 • Jolanta . 22 listopada 2017 at 12:27

  polecono i kupiłam orteze tz but.I do niczego mi to nie służy do tego trzeba mieć jeszcze kule podporowe aby chodzić.Co to za usztywnienie jak można go postawić w kącie i niech stoi.Nadmieniam że złamałam kostkę piątego palca w stopie i chodziłam z tym trzy tygodnie ha ha ha i dostałam but.HA HA HA I PO CO TO JEST REFUNDOWANE????????????? JESZCZE MADEN IN CHINA.ha ha ha ha itd.Reszte niech sobie dopowie pacjent bądź lekarz.

  Reply
 • bartek 10 lipca 2017 at 10:22

  Dobra wiadomość! W sytuacji kiedy mamy perspektywę unieruchomienia na kilka tygodni warto się postarać o coś innego niż tradycyjny gips. Różnica jest znacząca. Dzięki za komentarz 🙂

  Reply
 • Dagmara Buczek 2 lipca 2017 at 15:32

  Witam. Myślę, że warto zaktualizować cenę ortezy. Moja orteza w sklepie medycznym kosztowała 300 zł, przy czym ja zapłaciłam tylko 30 zł. NFZ refunduje 90% ceny ortezy. Nie refundują gipsu lekkiego i wodoodpornego. Wystarczy zlecenie od ortopedy. Wizyta w NFZ i zapłata w sklepie medycznym 10% ceny. Polecam?

  Reply

Zostaw komentarz